09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Acil durumlar: 0 (532) 318 3169

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02
0 (212) 466 33 03
WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Tiroid Biyopsisi

Tiroid Biyopsisi, İİAB, TİAB, İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi 

Tiroid bezinde nodül çok sık karşımıza çıkar. Nodüllerin büyük çoğunluğu iyi huyludur ve ileri tedavi gerektirmezler.

Nodül varlığında-nodülden hücre alarak kanser açısından incelemek için-ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB, TİAB) adı verilen bir işlem yapılabilir. Ancak her nodüle biyopsi yapmak gereksizdir.

Hangi nodüle biyopsi yapılacağına nodülü inceleyen Radyoloji Uzmanının önerileri doğrultusunda klinisyen karar vermelidir. Tiroid hastalıkları endokrinoloji uzmanlığının alanına girmektedir. Ancak çok sık karşılaşılan hastalıklar olduğu için İç Hastalıkları uzmanları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanları ve Genel Cerrahi uzmanları da tiroid hastalıklarıyla ilgilenmektedirler.

Radyoloji Uzmanı raporunda nodüle biyopsi yapılıp yapılmaması konusunda mutlaka öneride bulunmalıdır. Hangi nodüllere biyopsi yapılması gerektiği uluslararası kuruluşlarla belirlenmiştir ve bu bilgilere göre biyopsi kararı verilmelidir.

Gereksiz biyopsi yapmanın ne zararı var?

Öncelikle gereksiz yere para ve zaman harcanmış olur. Ama daha da önemlisi hiçbir kanser şüphesi bulunmayan bir nodüle biyopsi yapılması gereksiz ameliyatlara yol açabilmektedir.

Biyopsiyi kim yapmalı?

Biyopsi Radyoloji uzmanı tarafından ultrason rehberliğinde yapılmalıdır. Yani ultrasonografi ile iğnenin tam olarak nodülün içinden hücre aldığı resimde de görüldüğü gibi görülmelidir. Ultrasonografi cihazı kullanma eğitimini sadece Radyoloji uzmanları almaktadır.

Biyopside alınan hücreleri kim değerlendirir?

Biyopside alınan hücreler Patoloji uzmanı tarafında mikroskop altında incelenir. Biyopsi esnasında yeterli miktarda hücre alınıp alınmadığından emin olmak için Patoloji uzmanı biyopsi esnasında hazır bulunmalıdır. Hemen yeteri kadar hücre olup olmadığını mikroskop ile bakarak değerlendirmelidir. Ayrıca tecrübeler göstermiştir ki patoloji uzmanının biyopsi yapılan ortamda bulunması, hücrelerin tam olarak nodülün içinden alındığını görmesi, nodülün özellikleri hakkında Radyoloji uzmanı ile fikir alışverişinde bulunması daha doğru ve güvenilir sonuçlar sağlamaktadır.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

 

Kategori: Testler